menu

Inspirace

Zajímá nás, jak se s obdobnými problémy potýkají v jiných městech u nás i v zahraničí a necháváme se inspirovat projekty, které ukazují, že změna je možná.

Revitalizace ve světě — LUBLAŇ

Ještě před deseti lety bylo město na břehu řeky Ljubljanica přesyceno dopravou. Pro chodce bylo málo místa — ti, kteří se odvážili jít do centra pešky se museli na úzkých chodnících vyhýbat autům, dodávkám a autobusům.

Přečtu si více

Revitalizace ve světě — ARKANSAS

Zadáním bylo revitalizovat Main Street v hlavním městě Little Rock. Obzvlášť problematickým tématem zde byla doprava.

Přečtu si více

Revitalizace ve světě — SOUL

Jihokorejské hlavní město Soul doposud neoplývalo estetikou. Často byla slyšet i výsměšná věta: There’s no soul in Soul. Avšak nedávno dokončený projekt Sky Garden zavřel pusu i těm největším kritikům.

Přečtu si více

Revitalizace ve světě — BERLÍN

Říci, že Auguststrasse zachránila NDR, je troufalé. Pravdou je, že tato 950 m dlouhá ulice, v bezprostřední blízkosti Alexanderplatz, byla po 2. světové válce dosti zníčena.

Přečtu si více

Revitalizace ve světě — NEW YORK

Vlaková dráha The High Line byla postavena r. 1932 pro služby skladišť na Manhattanské straně West Side. Aby nezatěžovala dění na ulicích, byla postavena na vyvýšených pilířích.

Přečtu si více

Revitalizace ve světě — LONDÝN

Rekonstrukce Exhibition Road v Londýně byla velkou výzvou. Ulice patří, z hlediska počtu chodců i vozidel, k nejfrekventovanějším na světě. Návštěvnost je až 11,5 milionu ročně!

Přečtu si více

Revitalizace ve světě — KODAŇ

Část Superkilen se nachází v centrální, silně zalidněné mezinárodní čtvrti. Koncept revitalizace vychází z historie čínských, japonských, florentských a versaillských zahrad.

Přečtu si více

Představujeme výstupy konzultace návrhu s veřejností

Revitalizace území Masarykova nádraží je rozsáhlý projekt, na jehož přípravě se podílí celá řada aktérů soukromého a veřejného sektoru.

Přečtu si více

Praha očima studentů — Vltava Connection app

Mobilní aplikace pro snadnější orientaci, přepravu, sport, rekreaci a další aktivity podél řeky Vltavy. Návrh: Isaac Marqez a Hedy Lemus Bird

Přečtu si více

Praha očima studentů — Pavilon pro filmový festival

Návrh pavilonu Tereza pro festival Anifilm v Třeboni od Bena Jamese.

Přečtu si více

Praha očima studentů — Revitalizace objektu Mikrony

Revitalizace stávajícího objektu Mikrony v Praze Modřanech.

Přečtu si více

Praha očima studentů — Revitalizace vnitrobloku kasárna Karlín

Návrh se koncepčně skládá ze dvou souběžných linií: na městské urbánní úrovni a v osobním, lidském měřítku.

Přečtu si více

Praha očima studentů — Městská krajina a voda

Global Architecture and Design studio se zaměřuje na navrhování pomocí 3D animací, vizualizací a simulací.

Přečtu si více

Praha očima studentů — Hyperloop

Projekt terminálu rychlodráhy Hyperloop pro Prahu od Jana Kovaříčka se zaměřuje na novou definici typologie dopravy pro meziměstskou dojížďku.

Přečtu si více

Praha očima studentů

Jak vidí Prahu mladí lidé? Co by zde rádi změnili nebo vylepšili? Nový seriál nabídne návrhy projektů v Praze od studentů z vysoké školy ARCHIP.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — Vídeň

Dá se předpokládat, že 12. říjen 2016 se zapíše do historie moderního stavebnictví.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — Muzeum stromů

Umělecká díla jsou obvykle prezentována v muzeích. Nyní víme, že i stromy mohou být umění.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — plovoucí farmy

Předpokládá se, že světová populace se v roce 2030 zvýší na 8,3 miliardy a v roce 2050 na 9 miliard obyvatel. Jak se všichni uživí, je již dnes velkým tématem, obzvláště pak ve městech, které samy zemědělskou půdou neoplývají.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — NEW YORK

Jak postavit dům tak, aby podtrhoval spojení s okolním lesem? Architekt Kieran Timberlake vyřešil požadavek klienta zrcadlovým domem, který je zabudován do starověkého ledovcového skaliska.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — ČÍNA

Léta bývají v Číně velmi teplá. V mnoha oblastech si proto oblíbili nechat budovu porůst zelení, nejčastěji divokou révou. Zelený „obal“ fasády nejen že ochladí interiér přirozeným způsobem, ale také nabízí pohádkový vzhled.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — STOCKHOLM

Švédská architektonická společnost C.F. Møller ve spolupráci s architektem Dinnell Johansson se stala vítězem soutěže HSB Stockholm 2023 za inovativní návrh prvního dřevěného mrakodrapu ve Stockholmu.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — BOULOGNE

Bývalý tovární prostor značky Renault ve francouzské Boulogne se proměnil v „živou“ školu s tělocvičnou.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — HAMBURG

Zdá se, že po letech vyjednávání, získá město Hamburg nový architektonický unikát — bunkr na St. Pauli bude „zazeleněn“.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE

Seasteading Institute byl v roce 2008 založen s myšlenkou, že když už na zemi není dostatek prostoru, je čas obrátit se na další dvě třetiny zeměkoule — na moře.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — AMSTERDAM

Holandské Studioninedots, tvořené týmem mladých architektů, již 8 let integruje v urbanistickém designu procesy tak, aby získali nápadité odpovědi na aktuální potřeby lidí.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — PAŘÍŽ

Staré budovy dávají každému městu své kouzlo. Ale ekologicky jsou spíše zpětné. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází s nápadem postavit na jejich vrchol zelené věže.

Přečtu si více

Nejzelenější stavby světa — MILÁNO

Zelená dvojčata Bosco Verticale, o výšce 118 a 87 metrů, se stala od roku 2015 nejen věhlasnou atrakcí Milána, ale také zeleným domovem pro 113 domácností. Každá z nich má přístup na alespoň 1 terasu, která se podobá malé zahradě nebo malému lesu.

Přečtu si více

Partneři