menu

Nejzelenější stavby světa — Muzeum stromů

Umělecká díla jsou obvykle prezentována v muzeích. Nyní víme, že i stromy mohou být umění.

Švýcarský zahradní architekt Enzo Enea vytvořil před 8 lety na rajském pozemku v blízkosti Curychu zelenou pokladnici pro vzácné stromy. K nim patří například 150 let starý javor, který by jinak musel být skácen kvůli stavbě nového kongresového centra v Curychu a skončil by jako dříví pro palivo.

Dnes má v zahradě více než 50 stromů 25 různých druhů a téměř všechny byly zachráněny před skácením. Jeho Muzeum stromů je důkazem toho, že se staré stromy mohou přesazovat! Dnes vstupuji jeho živá zelená díla do dialogu se sochami současných umělců a tvoří tak magické spojení mezi přírodou a uměním. Enea je hvězdou ve svém oboru, s firmou s více než 250 zaměstnanci a kancelářemi v Miami a New Yorku. Mezi jeho klienty patří například Tina Turner či prince Charlese.

Spolupracuje se světoznámými architekty jako David Chipperfieldem, či s ateliérem Zaha Hadid, který i po její smrti pokračuje v jejich projektech. Speciální experiment vzniká nyní v brazilské metropoli Sao Paulo. Stovky stromů z pralesa budou zasaženy v centru města tak, že vytvoří 100 metrů širokou stěnu. Tím mají vylepšit špatný vzduch v blízké obydlené čtvrti. „Věříme, že se nám podaří zlepšit mikroklima o 30–40 %“, říká Enea. A dodává: „Všechny moje projekty, i ty největší, mi leží na srdci stejně, jako moje Baummuseum.“ Má ho pronajaté na 99 let od místního kláštera Mariazell-Wurmsbach.

Partneři