menu

Nejzelenější stavby světa — STOCKHOLM

Švédská architektonická společnost C.F. Møller ve spolupráci s architektem Dinnell Johansson se stala vítězem soutěže HSB Stockholm 2023 za inovativní návrh prvního dřevěného mrakodrapu ve Stockholmu.

Budova má mít 34 poschodí, s fasádou plné zeleně a fotovoltaickým systémem na střeše.

Jako konstrukční základ je postaveno prvních patnáct pater ze železobetonu, který je obestavěn konstrukcí z CLT panelů (křížem lepené dřevo). Nad patnáctým patrem, kde je panoramatická zahrada, je pak sedm dalších pater, které už jsou z dřevěných CLT panelů zkonstruované celé. Budovu obklopuje dvouplášť skel v podobě zimní zahrady, který přináší další obytný prostor a zároveň působí jako energeticky účinná tepelná klimatická zóna. Na úrovni ulice bude kavárna a školka, taktéž tržnice, posilovna a parkoviště pro kola.

Dřevo je ekologicky šetrný a trvanlivý materiál, který vytváří příjemné a zdravé vnitřní klima a možná překvapí, že dřevěná konstrukce představuje (po speciální úpravě) také velmi účinnou ochranu proti požáru. Odborníci se shodují, že návrat ke dřevu jako přírodnímu stavebnímu materiálu, který se používá již po stovky let, může být v dnešní době krokem směrem k budoucnosti. Kanadský architekt Michael Green chce v Paříži vytvořit „nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě“. A ve Vídni bude v příštím roce dokončena 84 metrů vysoká budova, která bude mít kanceláře, byty, hotel, restauraci a wellness centrum. Vše ze dřeva. Ale o tom až příště.

Více na www.cfmoller.com

Partneři