menu

GoFlorenc mění podobu ulice Na Poříčí. Měl by to být klidný boulevard. Inspirací je Berlín

Jsou projekty, kde iniciativa vychází opravdu od občanů. Málokdy ale iniciativa zdola (tedy od lidí, kteří chtějí měnit místo, ve kterém bydlí) nabude takových rozměrů, jako je tomu v případě projektu GoFlorenc. Tým projektu se na ně obrátil s jednoduchou otázkou: Co byste chtěli změnit, aby se vám tu žilo lépe? Vrátilo se několik stovek dotazníků, kde lidé popisovali, co je trápí, a také navrhovali řešení. Výsledky byly jednoznačné: 86 % si myslí, že Na Poříčí je moc aut, 85 % má za to, že v lokalitě chybí zeleň, 58 % postrádá místa k setkávání.

Zleva: Zdeněk Strnad (Flowee), Filip Dvořák (Hospodářská komora Praha 1), Petr Rachůnek (Praha 1 – Oddělení strategického plánování), Ing. Šimon Jiráček (IPR – Kancelář veřejného prostoru), Ondřej Škarka (Sculpure Line), Ing. Michal Petráček (Bílá Labuť), Eva Kovadnová (Hospodářská komora Praha 1),  Ing. arch. Marek Tichý (TAK Architects), Danuše Siering (Blask Swan Media, GoFlorenc), Ing. Richard Bureš (Radní městské části Praha 1), Ing. arch. Zdenka Baštová (Odbor památkové péče)
Foto: Tomáš Železný.

„Co jiného než městský bulvár je pak může uspokojit?” ptá se v podrobném článku o projektu zpravodajský server Flowee. „Často se zmiňuje nevyhovující nabídka služeb nebo nedostatečný pocit bezpečí – věděli jste třeba to, že přechod naproti Černé Labuti je nejdelším přechodem v České republice? Ulice Na Poříčí je prostě reliktem minulosti. A nechci říkat, že to má co společného s bývalým režimem, spíše s minulou filozofií, která brala města jako technokratické úly plné pilných včel, které potřebují pracovat, cestovat a bydlet, nic víc. A ono je to dnes opravdu o něčem jiném,” píše autor Zdeněk Strnad.

Chceme, aby se sem lidé vraceli

„Ulice Na Poříčí je jednou z mála pražských tříd, které se ještě nemusejí přizpůsobovat diktátu turistické atraktivity,“ říká podnikatelka Danuše Siering, majitelka domu Černá Labuť a duše projektu GoFlorenc. Popisuje, jak by měla lokalita po rekonstrukci vypadat: „Ulice je předurčena k tomu, aby byla klasickým boulevardem, tedy sdílenou ulicí s místy pro zastavení a relaxaci. Chceme, aby lidé měli více stromů a zeleně, aby se nemuseli proplétat mezi nepřetržitým proudem aut, aby se měli kde zastavit a obdivovat krásu prostoru, ve kterém tráví volný čas, aby tady byly zahrádky, fontánky na pití, venkovní umělecké galerie – prostě aby se ulice přirozeně zklidnila a lidé se do ní rádi vraceli.“

Ing. Michal Petráček, Danuše Siering a Eva Kovandová

Zdeněk Strnad, Filip Dvořák a Petr Rachůnek

Petr Rachůnek a Ondřej Škarka

Petr Rachůnek

Inspirací je Berlín

Podobně uvažuje například Praze asi kulturně nejbližší Berlín, kde se z válkou poničené Auguststrasse stala legendární čtvrt, ve které by chtěl žít každý. Proč? „Sarah jede na starém kole, zastaví se před malým obchůdkem a koupí čerstvě mletou kávu v THE BARN. Vedle si popovídá s majitelem obchůdku se starými lampami. Kostelní zvony odbijí sedmnáctou hodinu. Sarah zamává knihovnici v obchůdku s názvem Do you read me? K večeru vyráží do tanečního prostoru Clärchens Ballhaus,“ uvádí se jako příklad z Berlína na stránkách projektu GoFlorenc, kde se kromě aktuálních informací dočtete také o dalších místech, ze kterých GoFlorenc čerpá inspiraci.

Ing. Richard Bureš a Ing. Šimon Jiráček

Ing. arch. Marek Tichý

Ing. arch. Zdenka Baštová a Ing. Richard Bureš

Ing. Richard Bureš, Ing. Šimon Jiráček a Zdeněk Strnad

Změna může přijít zdola

V současné době je projekt GoFlorenc již zpracován, ale neustále jej vylepšují nové prvky. „Chceme například výstavu venkovního umění, která by vhodně a citlivě doplnila nové prvky městského mobiliáře – lavičky, sloupy veřejného osvětlení, odpadkové koše…“ říká Danuše Siering. O projektu, který by měl být dokončen již příští rok, psalo Flowee již několikrát. Je totiž úžasným příkladem toho, že změna může opravdu přijít zdola.

25. 5. 2021

Foto: Tomáš Železný.

Partneři