menu

Architekt Marek Tichý: Dostane-li revitalizace ulice Na Poříčí zelenou, realizace potrvá už jen několik měsíců

Zdá se, že projekt revitalizace ulice Na Poříčí nabírá nový vítr do plachet, aktuálně je připraven k podání na stavební povolení. Jak vypadá současná situace a jaké vidí časové možnosti realizace, jsme se zeptali architekta projektu Marka Tichého, z architektonické kancelaře TaK.

Revitalizace ulice Na Poříčí. Vizualizace: TaK Management s.r.o.

 

Do projektu revitalizace ulice Na Poříčí jste aktivně zapojen už od roku 2011. Jaký je to pocit stát konečně po deseti letech před branami stavebního úřadu, a v tašce mít připravenou dokumentaci ke stavebnímu povolení?

Z postupu přípravy mám pochopitelně radost a jsem rád, že ty roky práce se konečně mění ve viditelný výsledek. I když to na druhé straně musím trochu relativizovat, proces projednávání sice běží, ale stále vedeme mnoho diskuzí a tak nesmíme polevovat.

Stromky, lavičky, nové chodníky, artové zóny, zklidněná doprava v ulici Na Poříčí… to vše zní jako pohádka. Můžeme skutečně uvěřit, že Šípková Růženka se začíná probouzet?

Já už tomu věřím dlouho, ostatně jinak bychom těžko hledali stále motivaci pro intenzivní práci, vysvětlování, mediaci účastníků s odlišnými názory a projektování.

Odvodnění komunikace. Plánek: TaK Management s.r.o.

 

Navrhujete řešení, kdy stromy v ulici mají být zavlažované svodem dešťové vody. Je to poprvé, kdy se tento mechanimus použije v pražské metropoli?

Nerad bych to tvrdil takto výlučně, je pravděpodobné, že podobné projekty v přípravě jsou, minimálně jsme ale jedni z prvních a to jak věřím, budeme i v realizaci těchto úprav, k nimž řada evropských měst přistupuje již delší dobu.

Umíte odhadnout, jak dlouho budou muset Pražané ještě čekat, než se konečně budou moci projít po bulváru Na Poříčí?

Odhadovat nechci, spíše věřit, že hovoříme o dohledné budoucnosti. Ostatně, tak jako u většiny projektů v Praze je možné poukázat na obrovský nepoměr mezi délkou přípravy, projednáváním a vlastní realizací. Pokud se podaří legislativní proces po mnoha letech příprav úspěšně dotáhnout a město se pro realizaci rozhodne, budou stavební práce trvat jen několik měsíců. To je určitě pozitivní výhled.

Partneři